Det var inte KFM som skyllde på ändrade datasystem, det var inkasso.
I brevet jag fick från KFM hade ju inkasso gjort ett yttrande varför dom motsatte sig preskriptionen, och dom hade skickat med massa datalistor, och ett brev där dom hänvisade till olika domar. Och det var dom som skyllde på ändrade datasystem.
Men det här med hur KFM fördelar pengarna som kommer in från min lön.... det förändras ju hela tiden, någon skuld kanske blir färdigbetald och nästa månad går det till andra skulder.
Har nog c:a 15 skulder som ligger där, på sammanlagt 200.000, så det är inte helt lätt att hålla reda på!

Och jag är ju rätt grön på allt det här!

Men du menar att jag kan begära redovisning från KFM, inte varje månad men kanske varje kvartal, om vilka skulder min löneutmätning har gått till, och hur mycket som har gått till var och en? Det hade ju varit väldigt bra i så fall, då skulle man ju ha järnkoll!