Sidor: [1]   Gå ned
  Skriv ut  
Författare Ämne: Jobba Extra Under Skuldsanering  (läst 6497 gånger)
0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
makis
Jr. Member
**
Offline Offline

Antal inlägg: 53


« skrivet: September 04, 2012, 19:03:47 »

Hej Alla Glada
Hur funkar det egentligen om man har skuldsanering och har ett förbehållsbelopp på säger vi ett ex 10 000:-.Hur mycket får jag jobba extra om jag har extra arbete eller om jag jobbar extra pass på fast jobb man har? jag har för mig att jag läste någonstans att man får känna max 4000:- netto över det förbehållsbelopp som skusan bestämmer, stämmer det? tacksam för alla svar
Loggat
Patrik1
Hero Member
*****
Offline Offline

Antal inlägg: 1704



« Svara #1 skrivet: September 04, 2012, 22:05:42 »

Runt 4 tusen netto månaden är ett ganska bra riktmärke.  Men det totala är uträknat på ett år. Så du kan nog jobba arslet av dig ett par, tre månader utan att det ska sabba nånting. ( Rätta mig om jag har fel nån )
Loggat

Det är i motvind, inte i medvind en drake stiger
makis
Jr. Member
**
Offline Offline

Antal inlägg: 53


« Svara #2 skrivet: September 04, 2012, 22:13:57 »

Tack ändå för svaret, 
Ni som har skuldsanering idagsläget hur mycket får ni känna extra per månad? Är det någon som har liknande situation
Loggat
Gadreel
Hero Member
*****
Offline Offline

Antal inlägg: 821


Hemsida
« Svara #3 skrivet: September 05, 2012, 17:25:35 »

Patrik har rätt, men jag vill också påpeka att det inte finns några knivskarpa gränser, utan endast riktlinjer. Extraarbete är till sin natur tillfälligt, ej varaktigt, och då är det kanske inte möjligt att göra om betalplanen permanent, och då ska den inte omprövas.
Loggat
Sidor: [1]   Gå upp
  Skriv ut  
 
Gå till: