Sidor: [1]   Gå ned
  Skriv ut  
Författare Ämne: Vilken dom gäller?  (läst 4096 gånger)
0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Sjuksköterskan
Sr. Member
****
Offline Offline

Antal inlägg: 369


« skrivet: Juli 14, 2009, 11:05:46 »

Hej!
Sitter här och läser och läser. Hittar ett flertal domar från både tingsrättern, hovrätter och några från högsta domstolen. Problemet är att i alla dessa domar så skiljer sig det på hur man ser på om den skuldsatte fått ett brev med innehåll som anses som preskriptionsavbrytande.
När man skall försöka få en preskription så skriver man ju först till inkassobolaget. Men om dom inte går med på det i första brevet så kan det vara bra att hänvisa till en dom, helst då i HD. Som ger oss skuldsatta så mycket kött på benen som möjligt.
Är ett brev med en "påminnelse" per år tillräckligt för att anse att en skuld är preskriberad om den är skickad till folkbokföringsadressen som man är skriven på?
Snälla, nån som kan hjälpa mig?
Loggat

Studerande till sjuksköterska. F.d. ingenjör. Pluggar juridik lite nu för att lära mig mer.
Callemaja
Hero Member
*****
Offline Offline

Antal inlägg: 1110


« Svara #1 skrivet: Juli 16, 2009, 21:47:02 »

Just nu är det ett helvete på "dom-fronten"

Det finns en dom från HD som säger att om inkassobolaget påstår sig ha skickat ett antal
(och det är alltid fler än fem, konstigt) så ska man tro på inkasso.
I all rättsskipning ska bevis styrka att det är bortom all rimlig tvivel att det förhåller sig på ett visst sätt.
Nu har man gjort det lättare för borgenären att göra ett preskriptionsavbrott genom att de visar upp egenproducerade listor på utsända brev. HD anser att man bara dömt efter den gällande lagsiftningen.

Som om inte det räckte.
Det finns två domar från hovrätterna. Den ene säger att även om brev kommit till folkbokföringsadressen och man inte har befunnit sig där så räcker det inte för ett preskriptionsavbrott. Den andra säger att man får skylla sig själv om man inte anger rätt adress. Det räcker för att det ska räknas som ett preskriptionsavbrott???
Gissa vilken dom som tingsrättsdomarna och fogden följer.
Faktum kvarstår: har du inte vistats på din folkbokföringsadress så måste ju borgenären anstränga sig lite hårdare för att få kontakt med gäldenären. Nädå, du får skylla dig själv.

Här används fruktansvärt svag bevisning till borgenärens fördel.
Jag tror personligen att någon förändring lagvägen knappast kommer att ske.
Antalet överskuldsatta (mjölkkossor) kommer att radikalt öka. Man blir dömd till att resten av livet vara utmätt av fogden. Det är bara att hoppas, tyvärr, att det blir så många att det blir ett problem för politikerna.
Det är det redan, men man vill inte ta problemet på allvar.

Loggat
Sidor: [1]   Gå upp
  Skriv ut  
 
Gå till: