@Nene
För att ha rätten att kalla sig advokat, måste du vara ansluten till advokatsamfundet. För och vara ansluten till advokatsamfundet måste du bedriva verksamhet. Så för att driva en advokatbyrå måste du ha någon advokat på firman. Be och få namnet på denna advokat som är verksam i juridikhjälpen. Kontakta sedan advokatsamfundet och förklara hur det ligger till. Du kan läsa mer om detta på:
http://www.advokatsamfundet.se/templates/CommonPage.aspx?id=3805 Har dem inte en advokat på firman som är ansluten till samfundet, kan det inte heller räknas som en advokatbyrå och kan således inte bedriva någon inkasso verksamhet. Och har dem en advokat på firman som har rätt att kalla sig advokat, dvs ansluten till samfundet. Ska du genast kontakta samfundet för att få han utesluten. Dem kan säkert hjälpa dig med skadeståndsyrkande också. Nu finns det garanterat ingen advokat i Sverige som skulle vara så djävla dum att försöka driva en sådan här fordran. Uteslutning kostar mer än vad denna fordran bringar in.
Jag ser följande lagbrott har begåtts mot dig.
1. Bedrägeri från din fd partner (polisanmälas, straffbart och påföljd fängelse.)
2. Brott mot inkassolagen (så går det när man inte har något tillstånd, låt en åklagare pröva om den pensionerade advokaten har rätt att driva inkasso. Det har han garanterat inte). Det har alltså skett en obehörig inkassoåtgärd, detta är straffbart och kan bli fängelse som påföljd men troligtvis böter.
3. Ocker! (Den räntan som juridikhjälpen lägger på mot dig är olaglig. Ocker går under brottbalken, dvs det är straffbart med fängelse som påföljd.
4. Har du sedan upplevt dem som hotfulla, vilket en kvinna oftast kan känna sig mot en agressiv man. Olaga hot, är inte vad som sägs utan hur brottsoffret upplever situationen.
Hade jag varit dig hade jag genast upprättat en polisanmälan både mot din fd partner och mot skojarfirman.
Solidariskt betalningsansvar för firmans räkningar, inte för era personliga! Eftersom tidningsprenumerationen står i hans namn är det juridikhjälpens sak att bevisa att det varit er gemensamma företags räkning. Det kan dem inte när räkningen står i din fd partners namn.
Nu är frågan, hur nitisk är du?
Edit:
Om han har kallat sig pensionerad advokat, tycker jag du ska polisanmäla detta och dessutom påpeka detta för advokatsamfundet efter du har konstaterat att han aldrig praktiserat som advokat, det har han garanterat inte. Detta är straffbart!!! Gubben ska in på kåken!