Men snälla Britt! Om du lämnar in ett ärende till fogden så kostar det pengar. Hur mycket vet jag inte eftersom jag inte hör till den "sidan".
En betydande del av fogdens intäkter är från dessa inkomster. Frågan är bara hur mycket.
Kollade på deras hemsida. En betalningsanmärkning kostar 300 kr. En verkställighet kostar 600 kr.
Då undrar jag eftersom någon har ansökt om verkställighet på mig vem fan som betalar huvuddelen av vad ärendet kostar. Jag har bestridit ärendet två gånger och deras jurist har lagt ner en del jobb på det. Även om ärendet har gått till tingsrätt för avgörande så ska det göras en utmätning, dvs att två fogdar tar sig ut till mig. Fogdens kostnader är uppe i ca 5000 kr och de har fått in 600. Är det skattebetalarna som står för resten?
Är det inte dags att tipsa finansministern om att det finns massor att spara här. Vilket annat jäkla land har en offentlig myndighet som på skattebetalarnas bekostnad jagar in pengar åt privata borgenärer?