Sidor: [1]   Gå ned
  Skriv ut  
Författare Ämne: Lilla jag mot FK i TR  (läst 2438 gånger)
0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
laban13
Newbie
*
Offline Offline

Antal inlägg: 13


« skrivet: Oktober 23, 2014, 02:11:30 »

Hej. Ska nu till TR för muntlig förhandling ang återkrav av sjukersättning på ca 120tk mellan åren 99-02.
För dom anser att jag gjort inkomsthöjningar på en lön jag aldrig fått för bolaget gick i kk o ja blev utan lön o skulle då sänkt den igen. Vilket jag inte gjorde. Utan fick sjuklön på den årsinkomsten.
Och är jävligt nervös. Vad kan man göra?? Hjälper det att skylla på min adhd diagnos eller nåt annat? Att jag tog droger eller mitt suicidförsök. Eller att min far gick bort under den tiden. Hoppas innerligt av hela mitt hjärta att det finns nån som kan hjälpa. Om så bara ett litet tips.
Jag behöver alla tips jag kan få innan allt raseras igen. 
Loggat
MrSanoj
Full Member
***
Offline Offline

Antal inlägg: 217


« Svara #1 skrivet: Oktober 23, 2014, 14:45:51 »

Jag har lärt mig den hårda vägen.
Jag pratade sanning och motparten ljög, jag har alltid trott att sanningen segrar men vad jag bedrog mig.

Mitt tips är iallafall att du ska ljuga om det behövs för det gör dom!
Fast jag ser inte att det skulle vara en lögn, den lön du skulle få var ju sann, att du sen aldrig fick den var inte ditt fel och därefter blev du sjukskriven.

Du borde iallafall aldrig gå dit utan advokat.
Loggat
laban13
Newbie
*
Offline Offline

Antal inlägg: 13


« Svara #2 skrivet: Oktober 24, 2014, 11:16:36 »

Tack för svaret. Jo d är väl min tanke. Advokat har jag tyvärr ingen om dom inte har nån till mig. Grejen är den att dom menar att jag skulle meddelat att jag aldrig fått den lön ja uppgett o skulle va kvar i den gamla inkomstuppgiften. Därmed har jag medvetet fuskat. Kan tillägga att jag även blev eftertaxerad för det sk svartarbetet. Och det betalade jag. Enligt min syn så borde ju då höjningen va korrekt. Äh ja vet inte. Skit är det o behöva slåss me dom me alla paragrafer o skit. Inte lätt när man inte vet ett skit utan bara blir förbannad
Loggat
Sidor: [1]   Gå upp
  Skriv ut  
 
Gå till: