Titel: Hjälp nu har karusellen börjat snurra.... Skrivet av: katt73 skrivet Mars 23, 2011, 19:50:01 Och jag är redan yr :o
Stärkt av detta forums tips och inlägg har jag skickat mail och hävdat preskription på gamla skulder. Idag kom det från Lindorff angående ärende gällande Entercard Visa: Översänder kopia på utslag meddelat av kronofogden 2006-04-12. Det är detta vi stöder vårt krav på. Översänder kopior på 23 brev vi därefter sänt dig. Inget av dessa har kommit i retur till oss. Som stöd för att vi inte anser att skulden vara preskriberad hänvisar vi till Nytt Juridiskt Arkiv(NJA) 2007 sidan 157. Snälla hjälp mig nu hur jag går vidare ??? Jag har ej på något sätt bekräftat att jag mottagit och läst dessa 23 kravbrev. Är det inte 3 år Preskription på Kontokort?! Jag är helt okunnig vad gäller dessa lagar o turer som inkasso kör med. Visst kan jag läsa lag text själv,men en del saker förstår jag inte alls :( Titel: SV: Hjälp nu har karusellen börjat snurra.... Skrivet av: Patrik1 skrivet Mars 28, 2011, 19:34:50 Det är 3 år på kontokortsskulder.
Ibland måste man bita i det sura äpplet, en del inkasso gör fel och försöker endå. Och en del gör rätt och har lagen på sin sida. Frågan är ju vilka datum dom skickat breven.... Titel: SV: Hjälp nu har karusellen börjat snurra.... Skrivet av: katt73 skrivet Mars 28, 2011, 23:08:49 Skrev mail där jag vidhåller preskribering.
Får tillbaka per mail där Lindorff återigen hänvisar till domen i Nytt Juridiskt Arkiv(NJA) 2007 s 157. Vad är nästa steg för mig!? Behöver hjälp :-\ Titel: SV: Hjälp nu har karusellen börjat snurra.... Skrivet av: Patrik1 skrivet Mars 28, 2011, 23:14:02 Skrev mail där jag vidhåller preskribering. Får tillbaka per mail där Lindorff återigen hänvisar till domen i Nytt Juridiskt Arkiv(NJA) 2007 s 157. Vad är nästa steg för mig!? Behöver hjälp :-\ "Översänder kopior på 23 brev vi därefter sänt dig." Har du fått kopior på dessa breven, eller är det en datalista med en förb. massa datum ? Kolla antal brev under en 3-årsperiod vad som är det minsta antal brev du kan hitta... Titel: SV: Hjälp nu har karusellen börjat snurra.... Skrivet av: morvin skrivet Mars 31, 2011, 14:36:04 Det låter som en bra ide..hitta den treårsperiod där breven kom som glesast och ge en rimlig anledning till varför du inte fick dessa..du kanske var skriven på adressen men du bodde hemma hos mamma för att du inte mådde bra...det räcker ju med att anledningen inte är orimlig.... ::)
Titel: SV: Hjälp nu har karusellen börjat snurra.... Skrivet av: Nightmare skrivet Mars 31, 2011, 23:30:50 Det låter som en bra ide..hitta den treårsperiod där breven kom som glesast och ge en rimlig anledning till varför du inte fick dessa..du kanske var skriven på adressen men du bodde hemma hos mamma för att du inte mådde bra...det räcker ju med att anledningen inte är orimlig.... ::) Fast håll dig till sanningen för annars är det ju omoraliskt och sånt sysslar inte inkasso med. ;D |