Titel: Elbolag Skrivet av: bruse99 skrivet April 15, 2010, 10:15:59 Finns det något elbolag som accepterar mig som kund trots att jag har anmärkningar? EON vill ha över 7000 i deposition... Någon som har tips på om någon annan tar mig som kund???
Titel: SV: Elbolag Skrivet av: alvedon skrivet April 15, 2010, 10:23:38 Det verkar som att du kan hoppa över Vattenfall iallafall: http://sverigesradio.se/cgi-bin/ekot/arkiv.asp?DagensDatum=2004-03-01&Artikel=377322
Det där måste vara något EON har börjat med den senaste tiden, för jag har aldrig haft något problem med dem trots att jag haft en hel hög anmärkningar. Helt sjukt, nu får vi inte ha el heller alltså. Titel: SV: Elbolag Skrivet av: corner skrivet April 15, 2010, 10:36:31 Prova Telje, har hört de varit bättre att ha att göra med förut, men är inte säker på dagens status.
Titel: SV: Elbolag Skrivet av: bruse99 skrivet April 15, 2010, 10:40:22 Jag kan i alla fall lämna en lista på vilka man inte kan ha, efter förmiddagens telefonrunda.
Dessa tar inte ens in mig som kund, ens med en deposition, eftersom de inte är nätägare. Nätägaren måste ta även vi som inte "gör rätt för oss" som kunder, men med 6 månaders fakturor som deposition...
Titel: SV: Elbolag Skrivet av: bruse99 skrivet April 15, 2010, 10:54:47 Puh, nu orkar jag inte ringa runt mer. Jag får väl helt enkelt betala 7000 till EON. Märkligt att GodEl, som värnar om fattiga och utstötta, överskottet går till bla. Stockholms stadsmission, inte tar emot mig som kund. Skänk gärna pengar till fattiga, bara vi slipper ha med dem att göra.
Titel: SV: Elbolag Skrivet av: bruse99 skrivet April 15, 2010, 11:23:15 Man ska alltid ringa ett samtal till. DinEl, fick jag tag på. Säljer el för 50 öre/kwh. De tog mig som kund, mot att jag betala de första sex månadernas fakturor (uppskattat belopp) det blir runt fyra tusen. EON, ska då ha deposition på 2000 kronor för nätavgiften. Dessutom kan DinEl lägga en avbetalning på de sex månadsfakturorna. För mig känns det bra, eftersom jag kommer få en bra lön, denna månaden och på så vis slipper elräkningar under ett halvår.
www.dinel.se Han var jättetrevlig och hade stor förståelse till att livet ibland går åt helvete, men de vill ha alla som kunder... Titel: SV: Elbolag Skrivet av: kenny skrivet April 15, 2010, 13:03:37 Yellostrom kan också vara ett alternativ, även Fyrfasen. Jag vet att de båda tagit emot trots anmärkningar och utan deposition tidigare. Dock med en viss reservation för Fyrfasen som inte följer God Inkassosed.
Ang deposition är jag inte säker på att Eon kan kräva det avseende nätavgiften, eftersom de har monopol på den och den är en nödvändighet för att kunna leva i sin bostad. Frågan är väl mest om någon orkat bråkat med dem om det, eller orkar i framtiden. När det gäller elbolag är det ofta så att det skiljer sig mellan vad de får göra och vad de gör, precis som med inkassobolagen.Tillsynen över elbolagen i dessa frågor är i stort sett obefintlig, trots att det rör sig om privata vinstdrivande företag som har monopol. Titel: SV: Elbolag Skrivet av: LillaMy skrivet April 15, 2010, 15:03:25 Men vänta nu. Har en liten följdfråga. När man flyttar in i en lägenhet så blir kan ju automatiskt kund hos det bolaget som hyresbolaget använder sig av, eller hur?
Men det bolaget som man blir automatiskt tilldelat kan dom välja att inte ta in en som kund?:S Titel: SV: Elbolag Skrivet av: JohanHva skrivet April 15, 2010, 15:15:05 Men vänta nu. Har en liten följdfråga. När man flyttar in i en lägenhet så blir kan ju automatiskt kund hos det bolaget som hyresbolaget använder sig av, eller hur? Men det bolaget som man blir automatiskt tilldelat kan dom välja att inte ta in en som kund?:S Det stämmer inte riktigt, välja elbolag kan man altid göra däremot sitter man fast med det bolag som äger själva nätet Den delen kan du inte byta Men själva elen kan du köpa av valfri leverantör Titel: SV: Elbolag Skrivet av: bruse99 skrivet April 15, 2010, 15:16:13 Den som äger nätet kan enligt lag inte neka dig att teckna abonemang, men de kan kräva en säkerhet av dig om du anses vara en osäker betalare, säkerheten kan i princip vara vad som helst, men normen är sex månadsbelopp. Denna säkerhet kan du sedan begära att få tillbaka efter åtta månader om du skött dina betalningar.
En skuldsatt som har en årsförbrukning på 20 000 kwh, måste alltså innan abonenmanget går igång, deponera motsvarande 10 000 kwh. alltså en bit över 10 000 kronor, beroende på vad elpriset hos den leverantören är. Så, du blir alltså inte automatiskt kund hos dem, det måste du ansöka om, men är det hos nätägaren så kan de inte neka dig. Titel: SV: Elbolag Skrivet av: LillaMy skrivet April 15, 2010, 15:50:25 Men vänta nu. Har en liten följdfråga. När man flyttar in i en lägenhet så blir kan ju automatiskt kund hos det bolaget som hyresbolaget använder sig av, eller hur? Men det bolaget som man blir automatiskt tilldelat kan dom välja att inte ta in en som kund?:S Det stämmer inte riktigt, välja elbolag kan man altid göra däremot sitter man fast med det bolag som äger själva nätet Den delen kan du inte byta Men själva elen kan du köpa av valfri leverantör Jo det är klart jag vet att man kan välja elbolag. Men som när vi flyttade in i våran lägenhet så fick vi automatisk räkning från dalakraft eftersom vi inte gjort något aktivt val att ändra. för det är det företaget som hyresvärden har avtal med. Det jag undrade var om då dalakraft (som man får automatiskt) har rätt att neka en att bli kund? Titel: SV: Elbolag Skrivet av: anyday_now skrivet April 15, 2010, 17:31:04 Helt sjukt att man inte ska få ha vanlig j-a el. Och alla dessa depositioner, om man hade dessa pengar skulle man då ha skulder då eller?
Tur att du har utrymme att betala dep., inte alla har det.Vad gör man då liksom? Titel: SV: Elbolag Skrivet av: bruse99 skrivet April 15, 2010, 17:59:43 Jo det är klart jag vet att man kan välja elbolag. Men som när vi flyttade in i våran lägenhet så fick vi automatisk räkning från dalakraft eftersom vi inte gjort något aktivt val att ändra. för det är det företaget som hyresvärden har avtal med. Det jag undrade var om då dalakraft (som man får automatiskt) har rätt att neka en att bli kund? De har inte rätt att neka dig att bli kund, men har som sagt rätt att kräva dig på deposition. Titel: SV: Elbolag Skrivet av: LillaMy skrivet April 15, 2010, 19:05:07 Jo det är klart jag vet att man kan välja elbolag. Men som när vi flyttade in i våran lägenhet så fick vi automatisk räkning från dalakraft eftersom vi inte gjort något aktivt val att ändra. för det är det företaget som hyresvärden har avtal med. Det jag undrade var om då dalakraft (som man får automatiskt) har rätt att neka en att bli kund? De har inte rätt att neka dig att bli kund, men har som sagt rätt att kräva dig på deposition. Hmm okej. Men så om man inte kan betala nån deposition, då kan man ju inte bli kund och blir på så sätt nekad alltså? Titel: SV: Elbolag Skrivet av: LillaMy skrivet April 15, 2010, 19:06:26 Helt sjukt att man inte ska få ha vanlig j-a el. Och alla dessa depositioner, om man hade dessa pengar skulle man då ha skulder då eller? Tur att du har utrymme att betala dep., inte alla har det.Vad gör man då liksom? Jag kommer ju definitivt inte ha råd att betala deposition på flera tusen om jag skulle bli nekad. Ytterligare en sak att oroa sig för nu när man ska flytta alltså. Herregud. Titel: SV: Elbolag Skrivet av: kenny555 skrivet April 15, 2010, 22:40:47 Tyvärr är detta samhälle uppbyggt på att har man skulder så är man portförbjuden på de flesta ställena.
Man kan inte ens köpa skithuspapper på avbetalning. Usch vilket värde vi har för samhället,jag har lite förståelse men jag tycker ändå att man ska få 1 chans att visa man kan. Ingen litar på någon i dagens samhälle heller.Det ska bli skitskönt om ca 1.2 år då jag har 0 skulder och inga betanmärkningar, Det kommer nog att kännas konstigt jösses vad fasen jag kan få teleabonnemag köpa bil köpa hus ordna el. Kanske tom ta telenors teleabonnemang handla på kreditkort ta snabblån:):) Inte en chans kanske det nödvändiga vi ser på hus i vår närhet så det kommer troligen bli 1 husköp när man är fri från allt. Vi har hus idag men byter troligen till 1 större hus framöver Titel: SV: Elbolag Skrivet av: Nightmare skrivet April 15, 2010, 23:52:40 Jag tycker det är mest skrämmande hur omedvetna icke skuldsatta människor är hur nära avgrunden dom befinner sig. Det känns lite som myran runt myrlejonets grop, helt omedveten tills dom ramlar ner.
|